×
Tento web používa súbory cookies, pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov. Viac informácií

Ako správne vyplniť údaje podľa receptu pre dioptrické okuliare

Posted by akos 25.07.2016 0 Comment(s)

Každé oko je iné, preto sú šošovky okuliarov u nás v Opti24 brúsené pre každého na mieru tak, aby vyhovovali Vašim zrakovým požiadavkám. Pre zhotovenie správnych okuliarových šošoviek do Vami zvoleného rámu okuliarov sú potrebné okrem udania základných údajov aj nasledovné hodnoty: hodnota dioptrie, cylinder (len ak je zadaná jeho hodnota aj na poukaze), os cylindra (ak je určená hodnota cylindra, v tom prípade je potrebné zadať aj os cylindra), vzdialenosť zorníc (PD - Pupillary Distance). Pred vyplnením údajov si, prosím , skontrolujte, či sa pred číslom nachádza znamienko mínus(-) alebo plus(+). Tieto údaje sú uvedené na recepte, ktorý ste obdržali od svojho optika alebo očného lekára

tip optika Opti24

Tip nášho optika:
POZOR:Dioptrie a tiež Cylinder môže mať plusovú aj mínusovou hodnotu. Ak je pred hodnotou dioptrií"rovná sa", znamená to tiež mínusovou dioptriu. Pred tým, než odošlete objednávku na nové okuliare, prosíme, aby ste si skontrolovali aj dané znamienko (+/-)!

Recept na dioptrické okuliare

V prípade, že máte záujem o klasické, jednoohniskové okuliare (okuliare na diaľku alebo okuliare na čítanie), sa adícia pri zadávaní údajov nevypĺňa! Adícia sa vypĺňa iba pri kúpe multifokálnych okuliarov.

Dioptrie (sférické)

Dioptria (skratka DPT) - jednotka pre optickú mohutnosť šošovky, prevrátená ohnisková dĺžka. Jej hodnota sa rovná reciprocite ohniskovej vzdialenosti šošovky meranej v metroch.
V prípade krátkozrakosti, na rozdiel od ostro vidiacich, je ohnisková vzdialenosť kratšia. U krátkozrakého človeka s dioptriou -10,0 je táto vzdialenosť 0,1 metra.

Spravidla prvý údaj na Vašom poukaze sa vzťahuje na pravé oko a druhý na ľavé oko. Prosím, dbajte na to, aby ste tieto údaje nezamieňali! Tieto hodnoty Vám určí optometrista alebo Váš očný lekár. Na recepte/poukaze je táto hodnota označená výrazom „Sférické dioptrie“ (guľový tvar)

V niektorých prípadoch môže byť v kolónke Sférické dioptrie zadané plano alebo plan, alebo môže byť kolónka preškrtnutá, vyčiarknutá. Vtedy ide o nulovú dioptriu a vo formulári na zadávanie receptu zvoľte dioptriu 0,00.

Ak je pred hodnotou dioptrií znamienko "rovná sa", ide o mínusovú dioptriu.

Cylinder a Os-cylindra

Cylinder (skratka: cyl)

Vlastnosť skiel okuliarov (šošoviek) vyrovnať rotačne nesymetrickú mohutnosť rohovky alebo očnej šošovky. Koriguje zakrivenie rohovky.
O zakrivení rohovky hovoríme, ak rohovka nie je rovnomerne zakrivená - astigmatizmus, ale zakrivenie je odlišné. Toto zakrivenie rohovky koriguje cylinder.
Na poukaze, recepte od Vášho optometristu alebo očného lekára nájdete hodnotu cylindra v druhom stĺpe, v kolónke Cylinder tiež v „dpt“ a môže mať plusovú alebo mínusovú hodnotu. Pred tým, ako pošlete objednávku na nové okuliare, prosíme, aby ste si skontrolovali dané znamienko(+/-)!

Os cylindra (AX)

V spojitosti s cylindrom je os cylindra rozhodujúcim činiteľom. Hodnota cylindra a os cylindra nemusí byť vždy udaná, na predpise sa nachádza len v prípade, že máte astigmatizmus. Ak je stanovená hodnota cylindra, vždy musí byť udaná aj os cylindra. Táto hodnota sa pohybuje v rozmedzí od 0° do 180°, nemá zápornú hodnotu a je udaná v stupňoch.

PD - vzdialenosť zorníc

Vzdialenosť zreníc - PD je pre nás dôležitým údajom, aby sme Vám mohli zhotoviť dokonalé dioptrické okuliare. Jedná sa o vzdialenosť od stredu jednej šošovky po stred druhej šošovky. PD údaj by mal tiež obsahovať poukaz na okuliare.

Okuliare zmerat si PD

Ak Váš recept daný údaj neobsahuje, existujú dve možnosti ako potrebnú vzdialenosť zreníc môžete získať. Môžete si ju nechať premerať očným lekárom, optikom, alebo si ju môžete jednoducho zmerať aj pomocou pravítka, nakoľko je to jediný údaj zadaný v milimetroch.
Do objednávky je potrebné zadať hodnotu PD zvlášť pre pravé i ľavé oko. Je to nutné hlavne v prípade, že máte asymetrickú tvár.
 

PD okuliare recept

Príklad z nášho predpisu: PD je celkove 68 mm (keďže lekár nerozpísal PD zvlášť pre ľavé a pravé oko, hodnota je rovnomerná) rozdeľte údaj na polovicu. Pravé oko 34 mm a ľavé oko 34 mm.

Adícia

Pojem adícia (ADD) sa používa v súvislosti s multifokálnymi šošovkami. ADD je prídavok, dioptrický rozdiel medzi diaľkou a čítaním, vyjadruje súhrn dioptrií. Táto hodnota je potrebná pri multifokálnych okuliaroch (progresívnych) na správne zabrúsenie jednotlivých segmentov pre videnie. V prípade, že máte záujem o klasické, jednoohniskové okuliare, sa adícia pri zadávaní údajov nevypĺňa!

V prípade, že máte záujem o multifokálne okuliare, pre viac informácií, ako vyplnit správne údaje prejdite na stránku: Údaje pre multifokálne okuliare.