×
Tento web používa súbory cookies, pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov. Viac informácií

Správne čistenie a uskladnenie okuliarov

Posted by akos 25.07.2016 0 Comment(s)

čisteie okuliarov

Ako správne čistiť okuliarové šošovky a rámy?

 

Chcete aby Vám okuliare dlho slúžili?
Ponúkame vám niekoľko tipov, ako predĺžiť životnosť okuliarov. Poradíme, ako ich môžete riadne vyčistiť, skladniť a čomu by ste sa mali vyhnúť.

Správne čistenie okuliarov

 

správné čistenie okuliarov

 

 • Pri čistení bezrámových (vŕtaných) okuliarov sa odporúča okuliare uchopiť za kraj šošovky, tým sa vyhneme napätiu v okuliaroch.
 • Okuliare Vám odporúčame čistiť predovšetkým vlažnou vodou a jemným saponátom.
 • Ako alternatívny spôsob Vám doporučujeme čistenie okuliarov ultrazvukom. Vtomto prípade použite studenú vodu a jemný saponát.
 • Odstránenie väčších usadenín, znečistení zverte radšej do rúk odborníka.

 

Na čistenie okuliarov použite čistú, jemnú handričku z mikrovlákna, najvhodnejšia je tá, ktorú vám spolu s vašimi novými okuliarmi dodáme. Ak ju budete mať neustále pri sebe, tak prach a nečistoty nanesené na okuliare môžete kedykoľvek odstrániť. Aj túto špeciálnu handričku však odporúčame pred každým použitím vyprášiť, aby na nej neostali častice prachu. Doma okuliare stačí očistiť pod vlažnou tečúcou vodou s použitím kvapky saponátu ( nepoužívajte prípravok šetrný k pokožke, ktorý obsahuje balzam). Čistenie okuliarov ultrazvukom je tiež dobrým riešením, aj v tomto prípade však používajte studenú tečúcu vodu a trochu saponátu. Alternatívnou možnosťou môže byť, ak si zadovážite špeciálny spray na čistenie okuliarov . Ak by boli vaše okuliare silne znečistené, vyhľadajte odborníka ( napr. optika ).

Pri čistení okuliarov nepoužívajte:

 

nesprávne čistenie okuliarov

 

 • Vlhčené utierky pre ich tvrdosť nie sú vhodné na čistenie okuliarov, nakoľko by mohli poškriabať povrch plastovej šošovky.
 • Tiež sa vyhýbajte používaniu silných saponátov, ktoré by mohli znehodnotiť sklá i samotný rám okuliarov.
 • Vreckovky, kuchynské utierky, toaletný papier, pulóvre sú tiež nevhodné na čistenie okuliarov, taktiež by mohli poškodiť šošovky.

 

Nepoužívajte vlhkú utierku, mohla by zničiť povrch plastových šošoviek. Ani agresívne čistiace prostriedky nie sú vhodné na čistenie rámu a šošoviek. Neutierajte ich papierovou vreckovkou, papierovou utierkou kuchynskou , uterákom či rukávom. Prach a nečistoty môžu spôsobiť škrabance a šmuhy, v dôsledku čoho po čase vznikne na povrchu šošoviek tzv . slepá škvrna. Na čistenie okuliarov nikdy nepoužívajte znečistenú handričku. Ak po čistení okuliarov pod tečúcou vodou okuliare utriete dosucha, nevyvíjajte naň príliš veľký tlak, aby sa rám neohol a kvalitný povrch šošoviek neznehodnotil.

 

Správne uskladnenie okuliarov

 

spravne uskladnenie okuliarov

 

 • Okuliare uskladňujte vždy vo vystuženom puzdre na okuliare spolu s mikrofázovou utierkou.
 • Z obozretnosti môžete okuliare obtočiť aj do ďalšej mikrovláknovej handričky.
 • Rám vkladajte vždy šošovkami smerom na čalúnenú časť puzdra.
 • Okuliare skladujte na stálom a bezpečnom mieste.

 

V záujme toho, aby sa predišlo poškriabaniu rámu, okuliare skladujte v puzdre, v ktorom sme vám ich dodali. Okuliare zaviňte do handričky z mikrovlákna. Odkladajte ich do polstrovaného puzdra šošovkami smerom nadol. Dbajte na to, aby ste mimo puzdra okuliare odkladali vždy rámom smerom nadol a sklami nahor, aby ste zabránili poškriabaniu skiel. Okuliare si nasadzujte a skladajte vždy dvoma rukami, aby nebola zaťažená iba jedna strana rámu a jedna stranica. Nevystavujte ich príliš vysokým či nízkym teplotám a teplotným výkyvom, ktoré tiež poškodzujú okuliare. V lete nikdy nenechávajte okuliare v aute, lebo vysoká teplota ich môže zdeformovať a môže dôjsť aj k popraskaniu povrchovej úpravy šošoviek. Vyhýbajte sa silným zdrojom tepla ( napr. saune, prístrojovej doske ) a zdrojom chladu. Okuliare vložené do puzdra skladujte vždy na takom bezpečnom mieste, kde ich bez hľadania nájdete.

 

Sem nepatria Vaše okuliare:

 

nesprávne uskladnenie okuliarov

 

 • Neskladujte okuliare vo vrecku nohavíc, košele, kabátu bez vystuženého puzdra!
 • Nenoste okuliare zavesené vo výstrihu pulóvra ani vsunuté do vlasov
 • Nikdy nepoložte okuliare šošovkami smerom dole.
 • Nevystavte okuliare náhlym zmenám teploty.

 

Okuliare bez vystuženého puzdra nikdy nevkladajte a ani neskladujte vo vrecku košele, kabátu či nohavíc. Takto môžete predísť ich poškriabaniu, ohnutiu ako aj zlomeniu. Aj keď je to často trendy, nenoste okuliare ani slnečné okuliare vsunuté do vlasov, môže to viesť k poškodeniu povrchových úprav šošovky ako aj k deformácii rámu okuliarov. Okuliare si nezavesujte ani do výstrihu pulóvrov či vrecka na košeli.